Wednesday, June 26, 2019

Former Retinue – 1950

Choose the year you would like to view from the list below

2018 | 2017 | 2016 | 2015 | 2014 | 2013 | 2012 | 2011 | 2010 | 2009 | 2008 | 2007 | 2006 | 2005 | 2004 | 2003 | 2002 | 2001 | 2000 | 1999 | 1998 | 1997 | 1996 | 1995 | 1994 | 1993 | 1992 | 1991 | 1990 | 1989 | 1988 | 1987 | 1986 | 1985 | 1984 | 1983 | 1982 | 1981 | 1980 | 1979 | 1978 | 1977 | 1976 | 1975 | 1974 | 1973 | 1972 | 1971 | 1970 | 1969 | 1968 | 1967 | 1966 | 1965 | 1964 | 1963 | 1962 | 1961 | 1960 | 1959 | 1958 | 1957 | 1956 | 1955 | 1954 | 1953 | 1952 | 1951 | 1950 | 1949 | 1948 | 1947 | 1946

1950 Bo’ness Fair Retinue

QueenDorothy Angus
Crowned byMrs G. Denholm
Ex QueenMargaret Carson
Chief Lady in Waiting Joyce Lourie
Ladies in Waiting Jean Ralston, Margaret Sneddon, Caherine Meichan, Catherine Hamilton, Margaret Hamilton, June Speirs, Ann Ralston, Elizabeth Barron
Maids of Honour Janet Sneddon, Amelia Hamilton, Moira Adamson, Janet Beglin, Annie Young, Jemina Hamilton, Jean McGregor, Nancy Brown
Queen of the Fairies Ann Grant
Queen of the Flower Girls Christine Smith
Lords in Waiting Edward Agnew, Alexander Barron
Queens HeraldsHugh Hannah, James Brown
Queen's Champion Archie Andrews
Yeomen of the Guard Tom Murray, Tom Simpson
Crown Bearer Tom Stanners
Sceptre Bearer William Smith
Sword Bearer Richard Gibb
Queens Pages Hugh Hannah, John Stanley

Presentees

"Bull-Fighter & Spanish Dancer"
Kinneil Primary School
Bull FighterCharles Johnston
Spanish DancerJanice Buchanan
"Red Riding Hood & Woodcutter"
Grange Primary School
Red Riding HoodBetty Hunter
WoodcutterDonald Grant
"Music, Music, Music"
Blackness School
Anne Neilson, Elsie Wallace, Ian Bainton
"The Seasons"
Bo'ness Public Primary School
SpringChristine Wilson, Ian Grant
S ummerJoyce Trotter, John McKenna
AutumnMoira Cunningham, Bobby Trotter
WinterKathleen Muchart, Kenneth Robertson
"Pied Piper & Children"
Borrowstoun School
Pied PiperJohn Gray
ChildrenAnna Campbell, Carol Hodge, Agnes Barker, Brian McLean, Tom Eaglesham, Dale McPherson
"Shepherd & Shepherdess"
St Mary's School
ShepherdJames Temperley
ShepherdessMaureen Liddle
"Dux Medalist"
Bo'ness Academy

Fairies

Kinneil Primary SchoolAgnes Morrison, Lilias Stevenson, Janette Graham, Maureen Kirkwood, Margaret Myles, Elizabeth Walker, Jean Smullen, Nancy Nicol
Grange Primary SchoolMargaret Kelly, Alice Snedden, Margaret King, Jennifer Roberston, Janet Snedden, Mary Watt
Blackness Primary SchoolMargaret Adams, Margaret Addison
Bo'ness Public Primary SchoolEileen Cant, Betty Learmonth, Bobby Smellie, Irene Anderson, Jean Sellars, Jeanette Aitken
Borrowstoun Primary SchoolMarion Scott, Jane Scotland, Margaret Sinclair, Agnes Baillie, Mary Stirling, Barbara McNeil.
St Mary's Primary SchoolMargaret Ann Swarbrick, Margaret Gourlay, Janice Rooney, Cecilia Duffy, Agnes Fagan, Agnes Donnelly, Patricia Doudie, Barbara Kane
Bo'ness AcademyMargaret Forbes, Mina Crosthwaite, Ann Bell, Jean McShane, Margaret Taylor, Elizabeth Grant, Helen Stewart, Jean Stanley

Flower Girls

Kinneil Primary SchoolEtta Hamilton, Helenor McFarlane, Rita McIntosh, Marjorie Ure, Nan Baillie, Wilma Paterson, Rose McFarlane, Jean Bernard
Grange Primary SchoolAnne King, Mairi Pritchard, Elizabeth Rintoul, May Raeburn, Agnes Simpson, Beth Fraser
Blackness Primary SchoolMoira Ashenhurst, Lilian Smith
Bo'ness Public Primary SchoolElizabeth Bennet, Novena Hardie, Isobel Watt, Nana Thomson, Catherine Deas, Grace Nicoll, Joyce Clelland, Allison Trew
Borrowstoun Primary SchoolSheila Lauder, Emily Angus, Eleanor Cain, Dorothy Brown, Joyce Laird, Mary Sellars
St Mary's Primary SchoolCatherine McAvoy, Jessie Cassettari, Catherine Fagan, Catherine Boyle, Unity Kelly, Catherine Calderwood
Bo'ness AcademyMargaret Walker, Ishbel Anderson, Martha Cunningham, Margaret Simpson, Barbara Graham, Janet Hendry