Friday, January 18, 2019

Former Retinue – 1977

Choose the year you would like to view from the list below

2018 | 2017 | 2016 | 2015 | 2014 | 2013 | 2012 | 2011 | 2010 | 2009 | 2008 | 2007 | 2006 | 2005 | 2004 | 2003 | 2002 | 2001 | 2000 | 1999 | 1998 | 1997 | 1996 | 1995 | 1994 | 1993 | 1992 | 1991 | 1990 | 1989 | 1988 | 1987 | 1986 | 1985 | 1984 | 1983 | 1982 | 1981 | 1980 | 1979 | 1978 | 1977 | 1976 | 1975 | 1974 | 1973 | 1972 | 1971 | 1970 | 1969 | 1968 | 1967 | 1966 | 1965 | 1964 | 1963 | 1962 | 1961 | 1960 | 1959 | 1958 | 1957 | 1956 | 1955 | 1954 | 1953 | 1952 | 1951 | 1950 | 1949 | 1948 | 1947 | 1946

1977 Bo’ness Fair Retinue

QueenDawn Galloway
Crowned byMrs T. Kirk
Ex QueenMargo Kennedy
Chief Lady in WaitingJennifer Frater
Ladies in WaitingDiane Kerr, Elaine Gray, Diane Napier, Senga Naismith, Jill Martin, Wilma Campbell, Lilias Farmer, Marianne Veitch, Linda Bernard
Maids of HonourKatrina McLean, Elaine Milne, Elizabeth Cochrane, Helen Waugh, Hazel Sneddon, Kay Sherratt, Lorraine Kennedy, Anne Brown
Queen of the FairiesChristine Adamson
Queen of the Flower GirlsGillian Smith
Lords in WaitingStuart Martin, John McGillvray
Queens HeraldsAlan Banks, Robert McGregor
Queen's ChampionRobert Cochrane
Yeomen of the GuardStewart Crosbie, Drew Donnelly
Crown BearerTommy Purves
Sceptre BearerCampbell Ferrier
Sword BearerBilly Ellis
Queens PagesKeith Grant, Allan McFarlane

Presentees

"Soldiers Of The Queen"
Bo'ness Public Primary School
Michael Vaslot, Stephen McCabe, John Stanley, Graeme Emms, Graeme Nicol, Kenneth Brown, Kenneth Begg, Drew McCormack, John Murray, Neil Livingstone, Thomas Cochrane, Martin Myles, John Aitken, Scott Monro, Andrew Ure, James Keirs, Thomas Kirton Vaughan, James Kirk, John Mulholland, Thomas Rollie, Ewan Ferguson, Robert Reape, John Gourlay, Ian Gray
"Windmill In Old Amsterdam"
St Mary's Primary School
MillerNeil Johnston
WifeTracy McCafferty
Father MouseIan Kelly
Mother MousePauline Sugden
Four Dutch CouplesNeva Hutton, Susan O'Brien, Rebecca Smith, Stephanie Brankin, Patrick Darrien, Steven Mullen, Andrew Meikle, Alan Gow
QuinsDonna Grant, Tracy Miller, Elaine Jarvie, Noeleen McAllister, Susan Simmons
TripletsAnn Marie Robinson, Mark McAllister, Kevin Miller
TwinsMark Gillooly, Sharon Stevenson
"The Sound Of Music"
Blackness Primary School
MariaAudrey Wright
CaptainColin Hodge
ChildrenFindlay Crocker, Stuart Wright, Deborah Vaughan, Pauline Easton, Hazel Crocker, Vyvian Wylie, Mary Smith
Tyrolean DancersJennifer Dalrymple, Lesley Boyle, Kirsty Robertson, Caireen Miller, Grant Campbell, Scott Dalrymple, Thomas Denton, Roger MacKenzie
"Northumberland Fisherman's Dance"
Deanburn Primary School
Diane Mason, Kathryn Proudfoot, Elaine Whitelaw, Neil McKinlay, Michael Ridpeath, Graham Rose, Jamie Speakman, John Stewart, Gillian Marshall, Lesley Campbell, Alison Elder, Lesley Weir, Karen Gilmour, Margaret Miller, Carol Smillie, Cameron McKay, Ronald McIntosh, Christopher Merchant, Michael Brice, James Baillie
"The Circus Comes To Town"
Kinneil Primary School
Bare-back RidersKay Martin, Allisa Glen, Karen Bell, Shona Mitchell
Tramp ClownsScott McLardy, Ian Forrest, Alastair McCubbing, Graham Cairns
ClownsHelen McAinsh, Jean Johnston, Annette Veitch, David Anderson, Iain Grant, Stuart McAllister
August ClownJohn Bell
Balloon SellersHelen Bell, Jean Marie Hawthorne
Trapeze ArtistLesley Anne Livingstone
Strong ManAlistair Dow
Lion TamerIan Welsh
LionJarrod Ulke
RingmasterAngela Cook
"Rock Around The Clock"
Grange Primary School
Irene Horn, Susan Horn, Carol Johnston, Arlene Miller, Audrey Aitken, Gillian Grant, Andrew Brown, Gary Sommerville, Stuart Cannon, Mark Gentleman, David Stevenson, Billy Baillie, Euan Droog, Robert Wilson, Colin Meldrum, Gregor MacLachlan, John Meikle

Fairies

Bo'ness Public Primary SchoolFiona Mitchell, Gillian McFarlane, Lyndsay Meichan, Eileen Allen, Jacqueline Sneddon, Wendy Thomson, Susan Milne, Ann-Marie Dunn, Lisa Currie, Elaine Smith.
Blackness Primary SchoolJacqueline Rayne, Denise Cochrane
St Mary's Primary SchoolGail Muirhead, Fiona McDonald, Mary Stewart, Heather McAdam, Karen Dooley, Shirley Ann Robertson, Carol Ann Cameron, Jennifer Cummings, Lorna Young, Elspeth Johnston
Deanburn Primary SchoolElizabeth Jones, Jennifer Thomson, Susan Murray, Elaine Tweed, Gail Kelly, Lesley Ann Scotland, Karen McCrystal, Sarah Jane Hindle, Diane Hatley, Jacqueline Campbell
Kinneil Primary SchoolSusan Meldrum, Alison Taylor, Audrey Ure, Jennifer McQuet, Shirley Livingstone, Yvonne Bell, Tracy Don, Claire Watt, Tracy Miller, Karen McCallum
Grange Primary SchoolSandra Learmonth, Eileen Grant, Karen Maxwell, Lynn Johnston, Maria Bosher, Diane Snedden, Susan Grant, Jill Kerr, Lynn Connelly, Hazel Ferguson

Flower Girls

Bo'ness Public Primary SchoolSandra Purves, Derna Campbell, Sylvia Hogg, Lynn Ure, Ann Nicholson, Karen Davidson, Lynne Marshall, Jacqueline Gray, Jacqueline Stanley, Lesley Cumming
Blackness Primary SchoolTracey Denton, Beverley Ann Crawford
St Mary's Primary SchoolMargaret Davidson, Karen Mullen, Catherine Jackson, Harriet McGroarty, Isobel Liddle, Linda Cameron, Kathleen McMahon, Marie Kelly, Tracy Snedden, Angela Cummings
Deanburn Primary SchoolMargaret Galbraith, Helen Ross, Elaine Grey, Lesley Anne Hunter, Wendy Craft, Angela Paterson, Gillian Todd, Mary Ure, Yvonne Shackleton, Sheila Scullion
Kinneil Primary SchoolKaren MacLauchlan, Carol Parker, Roslyn Boyd, Cheryl Ulke, Fiona Taylor, Paula Rouse, Stephanie Roberts, Caroline Ann Fleet, Lesley Parker, Marleen Wallace
Grange Primary SchoolLorna Spowart, Margo Broome, Denise Fisher, Lesley Bruce, Gillian Simpson, Christine Archibald, Elaine Gormley, Eleanor McKenna, Allison Miller, Tracy Hill