Tuesday, June 25, 2019

Former Retinue – 1979

Choose the year you would like to view from the list below

2018 | 2017 | 2016 | 2015 | 2014 | 2013 | 2012 | 2011 | 2010 | 2009 | 2008 | 2007 | 2006 | 2005 | 2004 | 2003 | 2002 | 2001 | 2000 | 1999 | 1998 | 1997 | 1996 | 1995 | 1994 | 1993 | 1992 | 1991 | 1990 | 1989 | 1988 | 1987 | 1986 | 1985 | 1984 | 1983 | 1982 | 1981 | 1980 | 1979 | 1978 | 1977 | 1976 | 1975 | 1974 | 1973 | 1972 | 1971 | 1970 | 1969 | 1968 | 1967 | 1966 | 1965 | 1964 | 1963 | 1962 | 1961 | 1960 | 1959 | 1958 | 1957 | 1956 | 1955 | 1954 | 1953 | 1952 | 1951 | 1950 | 1949 | 1948 | 1947 | 1946

1979 Bo’ness Fair Retinue

QueenKirsty Lockwood
Crowned byMrs K. Darge
Ex QueenKaren Kilgallon
Chief Lady in Waiting Lindsay Jane Snedden
Ladies in Waiting Melanie Baxter, Karen McCrystal, Jacqueline Campbell, Karen Snedden, Lisa Williamson, Donna Pollock, Diane Snedden, Elizabeth Graham
Maids of Honour Alison McQuet, Nicola Rose, Fiona Hill, Diane Hatley, Sarah Hindle, Jennifer Walker, Gail Kelly, Jennifer Thomson
Queen of the Fairies Lesley Hall
Queen of the Flower Girls Dorothy Burnett
Lords in Waiting James McNeish, Gordon Brown
Queens Heralds, State TrumpetersRobert Martin, Ian Harper, Ian Lourie, Douglas Kennedy, Andrew Bain, Craig Robertson, William Beecroft, David Moran
Queen's Champion Garry Tobin
Yeomen of the Guard Graham Scotland, Garry Trotter
Crown Bearer Robert Laird
Sceptre Bearer Alan New
Sword Bearer David Graham
Queens Pages Kurt Kynhoff, Brian Laird

Presentees

"Joseph and his Dreamcoat"
Deanburn Primary School
JosephChristopher Merchant
PharaohColin Brown
ButlerAdrian Mahoney
BakerNeil McKinley
GuardAlan Cunningham
BrothersDavid Watson, Mark Henderson, Andrew Mitchell, Graham Rose, Scott Enslow, Colin Wilkie, Michael Brice, Ronald McIntosh, Sandy Galbraith, Keven Spence, Robert Whitfield
Slave GirlsLesley Campbell, Gillian Marshall, Gaynor McLaughlin, Lesley Weir, Arlene Oliver, Lorna Black, Diane Mason, Gillian Chapman, Jacqueline Gilmour, Lesley King, Tina Hiddleston
"Children of the World"
Kinneil Primary School
Shona MacKenzie, Paula Grant, Gillian Kelly, Gwen Eaglesham, Karen Findlayson, Hazel McKaig, Karen Henderson, Audrey Johnston, Karl Ivanov, Brian Ward, Irvine Large, Anthony French, Mark Serafini, Robert Stirton, Douglas Morwood, Carol Paterson
"The Smurfs"
Grange Primary School
Margo Broome, Carol Grant, Susan Grant, Mandy Miller, Heather Stevenson, Mark Sneddon, Lynn Connelly, Elaine Grant, Valerie Gray, Brenda Milne, Brian Meichan, Richard Prow, Christine Crosthwaite, Jacqueline Grant, Christine Maxwell, Christine Rintoul
"Calypso"
Bo'ness Public Primary School
Anne Marie Dunn, Fiona Duff, Margo Smith, Audrey Findlay, Mairi Young, Anne Sneddon, David Rodgers, David Sanderson, Kinloch Galloway, Alan Worley, Gavin Cullen, Gordon McFarlane
Infant PresenteesGreer Thomson, John Spence
"Kismet"
Blackness Primary School
BoysDerek Melville, Paul Fortune, Colin Hodge
Girl DancersJacqueline Rayne, Kirsty Robertson, Tracy Denton, Jennifer Dalrymple, Lesley Boyle, Dorothy Bugg
"The Morris Dancers"
St Mary's Primary School
Michael Blair, James Darrien, Hugh Dickson, Peter Donnelly, Mark Gilooly, David Kelly, Mark McAllister, Kevin McCarron, Michael McMillan, Thomas McLaughlin, Kevin Martin, Stuart Stevenson, Thomas Timms, John Kenneth Wright

Fairies

Deanburn Primary SchoolYvonne Burt, Wendy Young, Lorraine Fraser, Lucy Moran, Carol Rooney, Amanda Mason, Rhona Graham, Lesley Adam, Lorraine Anderson, Barbara Aitken
Kinneil Primary SchoolVictoria Walsh, Fiona McFarlane, Anna Meichan, Gillian McKee, Mary Hutchison, Nicola Williamson, Ann Gray, Diane Taylor, Tracey Lewis, Carol Jappy
Grange Primary SchoolWendy Craig, Janice Rintoul, Sharon Warren, Louise Sneddon, Elaine Meldrum, Lesley Anne Grant, Pamela Ritchie, Sarah Westwick, Alison Kerr, Gillian Bow
Bo'ness Public Primary SchoolTracy McGillvray, Debbie Mulholland, Gillian Oliver, Fiona McIntyre, Zoe Gowler, Lynn Fairclough, Lorraine Horn, Kirsty Miller, Dorothy Brown, Audrey Brown
Blackness Primary SchoolHeather Martin, June Craigie
St Mary's Primary SchoolMirranne Brown, Julie Cameron, Paula Drysdale, Gillian Haggerty, Tracy Taylor, Susan Haggerty, Louise Mitchell, Noelene McAllister, Amanda Russell, Sandra Spiers

Flower Girls

Deanburn Primary SchoolSusan Murray, Pauline Anderson, Karen Graham, Elaine Whitfield, Carol Smellie, Kathryn Proudfoot, Lesley Ann Scotland, Gillian Hood, Lorraine Hyslop, Cheryl Potter
Kinneil Primary SchoolGayle Irving, Kim Stirling, Kathleen Millar, Louise Blair, Jane Marshall, Pauline Millar, Nicola Ramage, Jacqueline Ferri, Lynne Stirling, Barbara Ann Hunter
Grange Primary SchoolMargaret Hunter, Jane Morrison, Shondun Gaine, Linda Grant, Lindsay Hill, Anne Archibald, Audrey White, Lorna Wilson, Frances Ann Quarrie, Arlene Miller
Bo'ness Public Primary SchoolLynne Burns, Lindsay Ferguson, Michelle Docherty, Grace Naismith, Fiona Hope, Rae Alexander, Lorna Kirk, Jane Muir, Catherine McKinnon, Lindsay Johnston
Blackness Primary SchoolKim Melville, Audrey Ann Richardson
St Mary's Primary SchoolKaren Blair, Julie Brankin, Angela Clelland, Donna Grant, Jennifer Cummings, Elspeth Johnston, Tracy Miller, Shirley Ann Robertson, Mary Stewart, Sharon Stevenson