Wednesday, June 26, 2019

Former Retinue – 1983

Choose the year you would like to view from the list below

2018 | 2017 | 2016 | 2015 | 2014 | 2013 | 2012 | 2011 | 2010 | 2009 | 2008 | 2007 | 2006 | 2005 | 2004 | 2003 | 2002 | 2001 | 2000 | 1999 | 1998 | 1997 | 1996 | 1995 | 1994 | 1993 | 1992 | 1991 | 1990 | 1989 | 1988 | 1987 | 1986 | 1985 | 1984 | 1983 | 1982 | 1981 | 1980 | 1979 | 1978 | 1977 | 1976 | 1975 | 1974 | 1973 | 1972 | 1971 | 1970 | 1969 | 1968 | 1967 | 1966 | 1965 | 1964 | 1963 | 1962 | 1961 | 1960 | 1959 | 1958 | 1957 | 1956 | 1955 | 1954 | 1953 | 1952 | 1951 | 1950 | 1949 | 1948 | 1947 | 1946

1983 Bo’ness Fair Retinue

QueenGail Muirhead
Crowned byMrs P. Smith
Ex QueenLesley Anne Culbert
Chief Lady in Waiting Morag Campbell
Ladies in Waiting Maria McAdam, Karen Robinson, Gillian Haggerty, Angela McCafferty, Linda Kilgallon, Nicola Wright, Lorna Duffy, Nicola Sneddon
Maids of Honour Fiona McDonald, Lisa Vince, Susan Haggerty, Elaine Jarvie, Angela Davies, Mirranne Brown, Susan Simmons, Vanessa Lee
Queen of the Fairies Annaliese Ward-Birkby
Queen of the Flower Girls Amanda Russell
Lords in Waiting Conrad Lannin, Garry Dale
Queens HeraldsRobert Donnelly, Stephen Kelly
Queen's Champion Gary McAllister
Yeomen of the Guard Andrew Winters, David Baird
Crown Bearer Kevin Dickson
Sceptre Bearer Richard Stephenson
Sword Bearer Paul Miller
Queens Pages John Owen Sneddon, Iain Grant

Presentees

"Pirates"
St Mary's Primary School
Caroline Glyde, Lesley McDonald, Colin McCallum, Christopher Cranie, Stephen Haggerty, Elaine Shiels, Katie Stell, Andrew Dickson, Brian Kelly, Paul McAllister, Kerry McGill, Susan Miller, Jason Little, Paul Donnelly, Dawn Tooey, John Duffy, Paul Dunn
"Fame"
Deanburn Primary School
Dance Teacher,  LydiaMary Howlett
LeroyAdrian Ure
JulieKaren McIntosh
CocoLesley Murray
DancersGraham Spowart, Colin Bradford, Gary Wilkie, Alan Scotland, Derek Liversidge, Alan Kerr, David Lees, Kevin Smellie, Neil Bennett, Derek McConnell, Peter Martin, Trevor Spence, Gary Robertson, Richard Hannah, Gregor McConnell, Kathryn Baillie, Susan Gray, Karen Robertson, Shona Wellington, Lorraine Keigan, Hazel McKinlay, Alison Houston
"Cats"
Kinneil Primary School
Sharon Tait, Karen Easton, Leah Don, Nicola Watt, Laura Emmerson, Julie Komorowski, Karen Sneddon, Wendy Smith, Carol Sneddon, Yvonne Champniss, Claire Smith, Jennifer Kelly, Tracy Struthers, Paul Livingstone, Stephen Score, Jack Glen, Robert Purdie, John Angus, Graeme Miller, Craig Robertson
"The Good Ship Lollipop"
Grange Primary School
Peter McDonald, Barry McIntosh, Sherrill Stewart, Melanie Plumb, Gary McDonald, Gordon Morrison, Lee Anne Dunn, Carolyne Laura Barkhouse, Richard Grant, Lee Campbell, Lee Anne Cairns, Nicola Stirling, Gail Caldow
"Carry on Clowning"
Blackness Primary School
Mark Allison, Alan Fortune, Paul Fortune, Lisa Grant, Lesley Hume, Robert Husband, Marcus King, Heather Martin, Stuart Martin, Ann McAdam, Lynne Morrison, Leonie Richardson, Sandra Richardson, Alison Storrar, Brian Storrar, Alex Tavern
"Hello Dolly"
Bo'ness Public Primary School
Jill Gardiner, Christopher Rintoul, Lynn Miller, Debbie Mulholland, Fiona Nisbet, Caroline Tweed, Gillian De Marco, Vivian Cochrane, Angela New, Donna Varey, Andrew Richards, Michael Anderson, Brian Bernard, Keith Grant, Allan McFarlane, Allan Reid, John Anderson, Charles Bell

Fairies

St Mary's Primary SchoolSally Renshaw, Claire Gilhooly, Carol-Anne Wilson, Monica Bark, Myra McNichol, Laura Bellamy, Yvonne Miller, Kirsty Mitchell, Deborah Black, Beline Cuthbertson
Deanburn Primary SchoolAnthea Barrett, Mary Young, Susan Lees, Joanne Lyle, Zoe Lucas, Nicola Nimmo, Shelley Green, Laura Purdie, Linda McCracken, Pamela Brown
Kinneil Primary SchoolClaire Frickleton, Rosaline Clelland, Susan Fleming, Claire Cameron, Susan Maudsley, Lee Ann Kirkham, Helen Rowley, Gillian Nimmo, Tracey Wilson, Jennifer Smith
Grange Primary SchoolLesley-Anne Grant, Leigh Houston, Tracy Livingstone, Donna McLellan, Shirley O'Neil, Michelle Smellie, Lindsay Stewart, Pauline Thomson, Karen Williamson, Lorna Young
Blackness Primary SchoolFelicity Thornton, Anabel Thornton
Bo'ness Public Primary SchoolSarah Gardiner, Susan McGregor, Angela McPherson, Nicola Watson, Kelly King, Jane Livingston, Karen Beglin, Nikki Reid, Kirsten Wilkinson, Susan Hill

Flower Girls

St Mary's Primary SchoolJulie Simmons, Carol McNicol, Louise Nolan, Claire McKay, Gillian Potter, Kathleen Brown, Pamela Cummings, Louise Mitchell, Caroline Potter, Claire Kilgallon
Deanburn Primary SchoolAngela Erskine, Pamela Ure, Heather Snedden, Nicola Downie, Marsha Barrett, Caroline McCracken, Melanie Thurbon, Pauline Ure, Amanda Green, Christian Howlett
Kinneil Primary SchoolDawn Prentice, Allison Christopher, Audrey Mathieson, Jan Calder, Dawn King, Sharon Bone, Lynne Miller, Shirley Kemp, Sharon Lacki, Wendy Clydesdale
Grange Primary SchoolHeather Craigie, Amanda Fraser, Linda Grant, Cara Johnston, Jill Johnston, Wendy Marshall, Carol Mitchell, Keri Thomson, Pamela Tully, Kimberley Watson
Blackness Primary SchoolJane Fyfe, Pauline Easton
Bo'ness Public Primary SchoolDeborah Currie, Carrie Brown, Alison Kennedy, Linda Beagley, Susan Meldrum, Denise Hamilton, Anne Paterson, Lindsey Rooney, Carol Paton, Lesley Ann Howes