Tuesday, June 25, 2019

Former Retinue – 1984

Choose the year you would like to view from the list below

2018 | 2017 | 2016 | 2015 | 2014 | 2013 | 2012 | 2011 | 2010 | 2009 | 2008 | 2007 | 2006 | 2005 | 2004 | 2003 | 2002 | 2001 | 2000 | 1999 | 1998 | 1997 | 1996 | 1995 | 1994 | 1993 | 1992 | 1991 | 1990 | 1989 | 1988 | 1987 | 1986 | 1985 | 1984 | 1983 | 1982 | 1981 | 1980 | 1979 | 1978 | 1977 | 1976 | 1975 | 1974 | 1973 | 1972 | 1971 | 1970 | 1969 | 1968 | 1967 | 1966 | 1965 | 1964 | 1963 | 1962 | 1961 | 1960 | 1959 | 1958 | 1957 | 1956 | 1955 | 1954 | 1953 | 1952 | 1951 | 1950 | 1949 | 1948 | 1947 | 1946

1984 Bo’ness Fair Retinue

QueenAlison Cross
Crowned byMrs Jean Brown
Ex QueenGail Muirhead
Chief Lady in Waiting Kerry Ann Cockburn
Ladies in Waiting Nicola Watson, Gillian Fielding, Heather Morrison, Jacqueline Snedden, Lisa Ester, Erica Gill, Stephanie Dale, Ann Marie Holcroft
Maids of Honour Paula Jackson, Wendy Galloway, Barbara Orr, Elizabeth McGuire, Allana Hamilton, Elaine Bennie, Avril Thom, Donna Cameron, Melanie Simpson, Lynn Galloway, Lesley Ann Neill, Kirsten Neill
Queen of the Fairies Pauline Ferguson
Queen of the Flower Girls Elaine Paul
Lords in Waiting Steph Bullen, Steven Law
Queens HeraldsAlan Blair, Kevin Rooney, Christopher Paul, Scott Murray, Kenneth McKaig, Peter Cunningham, Douglas Watt, Stuart Murray
Queen's Champion Derek Newbigging
Yeomen of the Guard Robert Hogg, Rikki Speakman
Crown Bearer Kurt Kynhoff
Sceptre Bearer Stephen Christie
Sword Bearer Kostos Marshall
Queens Pages Alan Shanks, Graeme O'Hara
Escort to the QueenMark Jardine, Adrian Pullar, Christopher Ball, Iain Simpson, Mark Edgar, Gordon Hyslop, Keith Hall, Euan Dollar, Alex McGinnis, Raymond Ure, Alan Lowrie, Raymond Oliver, John Duncan, Garry Cox

Presentees

"Pearly Queens"
Deanburn Primary School
Louise Bryce, Lesley Ann Robertson, Glenda Scotland, Lee Rutherford, Judith Boyd, Susan Gilmour, Craig Smith, Fiona Edgar, Stacey Berry, Craig Simpson, Mark Harrison, Allison Stewart, Laura Peacock, Carrie Anne Barrett, Matthew Holcroft, Gavin Lancaster, Gayle Hannah, Craig Ball, James Hughes
"Heorte"
Kinneil Primary School
Leanne Grant, Robert McCubbing, Rosaline Clelland, David McKillop, Lisa McCormack, Gavin Walker, Lynne Grant, Scott Miller, Lee Ann Roberts, Frank Rooney, Jennifer Hogg, Allan Melville, Nicola Hamilton, Mark Ivanov, Lynsey Sayers, David Ballantine, Lee Ann Kirkham, Alan Learmonth
"Keystone Cops"
Grange Primary School
Rae Manger, David Oliver, Carol Cowper, Walter Dickson, Fiona Wylie, Paul Barkhouse, Sharlene West, Paul McCluckie, Linda Grant, Derek Smellie, Diane Learmonth, Gregg Miller, Lorna Walker, Steven Angus, Carol Mitchell, Mark Livingstone
"Seven Brides for Seven Brothers"
Bo'ness Public Primary School
Julie Wilkinson, Derek Martin, Jane Livingstone, Carrie Brown, David Sneddon, Lyndsay MacKay, Graeme McFarlane, Julie Haggerty, Alan Wilson, Gillian Ure, Robin Bell, Pauline Burns, Brian Miller, Anne Paterson, Frank Clark, Diane Paterson, John Spence
"The Teddy Bears Picnic"
Blackness Primary School
Colin Grant, Lisa Grant, Lesley Hume, Charles Husband, Robert Husband, Marcus King, Heather Martin, Kris Morrison, Lynn Morrison, Alan Pohlen, Neil Pohlen, Leonie Richardson, Steven Rintoul, Alison Storrar
"Artful Dodgers"
St Mary's Primary School
Nicola Sneddon, Paul McAllister, Annaliese Ward-Birkby, David Taylor, Lynn Grant, Caroline Wilson, Craig Glyde, Jason McCafferty, Christopher Patrick, Iain Grant, Claire Nolan, Beline Cuthbertson, Nicholas McMillan, Carrie Grant, Deborah Black, John Owen Sneddon

Fairies

Deanburn Primary SchoolDebbie Joy, Debbie McCrae, Heather McDonald, Lorna Hargreaves, Kerrie Miller, Sarah McMillan, Lynsey Morgan, Mhairi Gilfillan, Emma Louise Burt, Katherine Campbell
Kinneil Primary SchoolAudrey Kinniburgh, Kelly Melville, Susan Smith, Michelle Grant, Morven Doyle, Karen Brown, Lorna Brown, Gayle Bishop, Pamela Watt, Nicola Luke
Grange Primary SchoolKaren Ross, Sharon Angus, Fiona Marshall, Kerry Trotter, Hazel Henderson, Cerris George, Melanie Plumb, Audrey Liddle
Bo'ness Public Primary SchoolHazel McIntosh, Fiona Milligan, Carolyn McEwan, Claire McComb, Donna Inglis, Michelle McGougan, Lynsay Robb, Sarah McGregor, Jill Sneddon, Fiona McKellar
Blackness Primary SchoolMalissa Paterson, Felicity Thornton
St Mary's Primary SchoolKerry McGill, Caroline Glyde, Lisa Patrick, Sylvia Rafferty, Jillian Wyngrove, Lisa Wilson, Susan King, Joann Gibb, Angela Wilson, Dawn Tooey

Flower Girls

Deanburn Primary SchoolLeslie McNeil, Gillian Thom, Joanne Scott, Wendy Johnstone, Anne Gibson, Rachael Lucas, Cherene Lindsay, Julie Sanderson, Lee-Anne Kirkwood, Kerry Lyle, Karen Sim, Moray Campbell
Kinneil Primary SchoolSylvia McBride, Vicky Taylor, Tracey Shanks, Sandra Miller, Jane Davison, Nicola Gardner, Ann Neill, Clair Smith, Elaine Mitchell, Fiona Webster
Grange Primary SchoolAngela Middleton, Dianne Johnstone, Sharon Sneddon, Wendy Le Plongeon, Nicola Mitchell, Aileen Sandilands, Shirley Markins, Tracey Ross
Bo'ness Public Primary SchoolKaren Grant, Lee Bow, Kirsty Brown, Donna McGougan, Carol Avery, Heather Muirhead, Jennifer Hancock, Susan Tweed, Lorna Munro, Denise Rutherford
Blackness Primary SchoolAnn McAdam, Anabel Thornton
St Mary's Primary SchoolAnne-Marie Lannin, Kerry Sneddon, Dana McAllister, Michelle Sheppard, Claire Gourlay